Türk Oyun Şirketleri

Bize Mesaj Gönderin
Türk Oyun Şirketleri | min solutions

Bilgisayar ve telefon teknolojilerinin gelişme hızı ile doğru orantılı olarak yükselişe geçen video oyunu sektörü, artık dünyadaki en çok getirisi olan sektörlerden biri konumunda. Öyle ki bu sektörün getiri yüksek olduğu kadar yatırımı ve yatırımcısı oldukça fazladır. 

Dijital oyun sektörü, Eylül 1971'de Stanford Üniversitesinde başlamış olmasına rağmen bundan yaklaşık 10-15 yıl öncesine kadar Türkiye'nin çok da ciddiye almadığı bir sektördü. Ancak Peak Games isimli Türk oyun şirketinin 45 televizyon kanalında aynı anda eleman arama reklamı yapmasının ardından bu sektör Türkiye'de öne çıkmaya başladı.

Dünyada Büyük Ses Getiren 3 Türk Oyun Şirketi

Bu şirketler Türkiye’de kurulmuş olmakla beraber dünyada da büyük oyuncu kitlelerine sahip olan oyun şirketleridir:

  • Taleworlds
  • Fugo Games
  • Masomo

Hâlen sahip olduğumuz bu oyun şirketlerinin yanı sıra dünya piyasasında ses getirmiş ancak satılmış olan oyun şirketlerimiz de bulunuyor.

Mount and Blade Serisinin Yapımcısı Olan Taleworlds

Ankara ODTÜ Teknokent’te başlayan bu yapım şirketinin fikri Armağan Yavuz ve eşi İpek Yavuz tarafından ortaya atılmıştır. 2013 yılında çıkarmış oldukları Mount And Blade oyunu dünya çapında onlarca rekora imza atmıştır. Bu oyun, 2017 yılında konsola çıktığında üzerinden 4 yıl geçmiş olmasına rağmen ilk günden satış rekorları kırmıştır.

Kafa Topu’nun Yapımcısı Olan Masomo Şirketi

2018 yılında İzmir’de kurulan bir şirket olan Masomo, o yılın en başarılı girişimlerinden biri olan Kafa Topu oyunu ile dünyayı sarstı. Geniş kitlelere ulaşan bu oyun şirketi 2019’un ocak ayında başka bir oyun şirketi olan Miniclip ile birleşme anlaşması imzalamıştır.

Words of Wonders Serisinin Yapımcısı Olan Fugo Games

Bu oyun şirketi daha çok mobil olarak oynanan kelime oyunları ile ön plana çıkmıştır. Words of Wonders isimli kelime oyunu serisine sahip olan bu şirket, 50 milyonun üzerinde indirme yakalayarak büyük bir başarıya ulaşmıştır.

   

Hızlı Mesaj Gönder